Pomerian Boo Beslenme Alışkanlıkları Turkey PuppiesPomerian Boo beslenme alışkanlıkları farklı özelliklerine göre şekillenir. İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de aynı şekilde beslenme düzeni uygulanmaz. Her köpeğin gün içinde ihtiyaç duyduğu besin miktarı farklılık gösterir. Özel durumlara sahip olan köpekler için en doğru ve sağlıklı düzeni veteriner oluşturabilir. Anormal durumlarda her zaman uzman kişilere danışılması gerekir.

Pomerian Boo Köpeklerde Mama Seçimi

Köpeklerde kalıtsal olarak aktarılan bazı hastalık durumları bulunabilir. Gıda alerjisi kalıtsal ya da sonradan gelişmiş şekilde yaşanabilir. Alerji sebebi ile köpekte sindirim sorunları oluşabilir. Pomerian Boo mama seçimi yapmak için küçük denemeler yapılabilir. Yavru köpeğin sahiplenilmesi durumunda anne ve baba köpeklerde herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığı sorulabilir. Köpek mamalarında dolgu maddesi olarak kullanılan bazı alerjen maddeler bulunur. Tahılsız olan mamalarda bu maddeler bulunmaz. Piyasada satılan mamalara kıyasla protesin bakımından daha zengin mamalardır. Gıda alerjisi bulunan köpekler, tahılsız mamalar ile beslenebilir.

Pomerian Boo Beslenme Düzenleri

Pomerian Boo beslenme düzenleri belirlenirken bazı faktörler oldukça etkileyici olur. Cinsi, yaşı, sağlık durumu, gün içindeki aktivite durumu gibi hususlar beslenme düzeni konusunda belirleyicidir. Köpekte herhangi bir sağlık sorunu yaşanması durumunda ihtiyacı olan kalori, vitamin ve mineral ihtiyacı hesaplanmalıdır. Bu süreç içinde besin değeri daha yüksek ve kaliteli olan mamaların tercih edilmesi faydalı olabilir. Hastalıktan dolayı iştahı azalan köpekler daha az yiyecek tüketir. Bu sorunun önüne geçilmesine yardımcı olabilir.

Beslenmede en önemli konu köpeğin yaşıdır. Yavru bir Pomerian Boo ile yetişkin bir Pomerian Boo aynı beslenme rutinine sahip olamaz. Yetişkinlerin vücut ağırlığı gereği daha fazla kalori yaktığı gözlenir. Aynı zamanda vücut gelişmesi için farklı besinlerin tüketilmesi de gerekebilir. Köpeğe her yaşta aynı şekilde yemek vermek yanlıştır.

Boo köpekler oldukça enerjik köpeklerdir, fakat gün içinde enerjisini atabileceği aktivitelerde bulunmuyor ise beslenmesinde farklılıklar görülebilir. Bahçeli bir evde yaşaması, sık şekilde yürüyüşe çıkartılması gibi aktivitelerde bulunan bir köpek daha çok kalori yakar. Bu nedenle mama porsiyonu gün içindeki aktivitelerine göre ayarlanmalıdır.

Pomerian Boo Beslenme Bozukluğu

Pomerian Boo özellikleri arasında yer alabilecek durumlardan biri yiyecekleri saklamaktır. Köpekler kendini güvende hissetmediği ortamlarda yemek yemekten hoşlanmaz. Bu nedenle yiyeceklerini farklı yerlerde saklama eyleminde bulunabilir. Evcil hayvanlar arasında yaygın özelliklerden biridir. Bu durumun aşılması için dostunuzun daha huzurlu bir ortamda yemek yemesine yardımcı olabilirsiniz. Özellikle birden fazla evcil hayvanın bulunduğu evlerde yemek kapları ve alanları ayrı tutulmalıdır.

Hızlı şekilde mama tüketmesi sakınalı bir durumdur. Süs köpeği gibi küçük ırklar için oldukça zararlı durumlardan biridir. Çok hızlı şekilde tüketilen besinin aynı hızda sindirilmesi gerekir. Bu durum mide krampı, kontrolsüz kilo alma gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Pomerian köpeklere atıştırmalık verilmesi durumunda oldukça mutlu olduğu görülebilir. Fakat bu durum kesinlikle suiistimal edilmemelidir. Sahiplerin dirayetli olması gerekir, sürekli olarak atıştırmalık verilen köpeğin kuru mama yemesi beklenmemelidir. Sahibin, beslenme düzenini kendi eli ile bozması olarak görülebilecek bir durumdur.

Ek Gıda

Pomeranian mama seçimini iyi yapan ve herhangi bir sağlık ya da beslenme sorunu olmayan köpeklerin ek gıda ihtiyacı bulunmaz. Seçilen mamanın içinde köpeğin ihtiyaç duyduğu sağlıklı yağlar, protein ve vitaminle bulunur. İçerik olarak temiz olmayan ve eksik olan mamaların tüketilmesi köpekte zaman içinde sağlık sorunları yaşanmasına sebep olur. Özellikle Omega yağ asitleri Pomerian Boo cins köpekler için önemidir. Cilt yapılarında ve sindirim sistemlerinde ihtiyaç duyulan yağlardandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir