turkey puppies logo

Toy Poodle İlanlar

Toy Poodle İlanlar

Toy Poodle İlanlar

Toy Poodle İlanlar

Toy Poodle İlanlar

Toy Poodle İlanlar

Toy Poodle İlanlar

Toy Poodle İlanlar

Toy Poodle İlanlar

Toy Poodle İlanlar

Toy Poodle İlanlar

Toy Poodle Nedir, Özellikleri Neler, Nasıl Bakılır?

 

Büyümeyen köpek cinsleri arasında bulunan Toy Poodle köpekler, diğer köpek ırklarına göre daha yumuşak bir kürke sahiptir. Özellikle ilk kez bir köpek sahiplenecek olan kişiler için eşsiz bir seçenek olacaktır. Zeka söz konusu olduğunda, diğer köpeklerden çok daha akıllı olduklarını söylemek yanlış olmayacaktır. Kıvırcık tüyleri ile adeta oyuncağa benzeyen Toy Poodle köpekler, “kaniş” olarak da adlandırılmaktadır.

Toy Poodle Köpeklerin Fiziksel Özellikleri

Kaniş ailesinin en küçüğü olan bu cins, diğer ırklara göre daha belirgin bir burun yapısına sahiptir. Bu cins, vücuda dışarıdan biraz daha sportif bir görünüm veren biraz daha uzun bacak yapısına sahiptir.

Minyatür kanişler sevimli, tatlı ve çok zeki köpeklerdir. Öyle ki dünyanın en zeki köpek ırkları arasında yer almaktadırlar. Özellikle ev ortamında yaşamak zorunda olan köpekler için önemli olan eğitim, kurallara uyarak sahiplerinin hayatını kolaylaştırmaya da yardımcı olur.

Bu cins, diğer oyuncak boyutlu köpeklerden farklı olarak uzun bacaklara sahiptir. Bir oyuncak kaniş sahibi olmak isteyenler için, bu köpek türünün üç boyutu olduğunu söylemek doğru olacaktır. Standart, minyatür ve oyuncak olarak bilinen bu boyutlar, Toy Poodle köpeklerin erişebilecekleri uzunluk konusunda da mesaj verir. Bu üç boyut tek bir ırk olarak kabul edilir çünkü fiziksel özelliklerinde küçük değişiklikler olsa da, karakteristik özellikleri aynıdır. Toy Poodle özellikleri arasında yaklaşık 45-60 cm arasında değişkenlik göstermeleri bulunmaktadır.

Toy Poodle Renkleri ve Fiyatları

Toy Poodle köpekleri birbirinden farklı renkler ile görmek mümkündür. Renk varyasyonları açısından çeşitli olan bu ırk köpekler;

  • Koyu turuncu,
  • Siyah,
  • Kahverengi,
  • Krem,
  • Gri,
  • Beyaz,
  • Siyah ve beyaz renklerde olabilir.

Toy Poodle fiyat hayvanın sağlık durumu, rengi ya da fiziksel özellikleri gibi etkenler dolayısıyla değişkenlik göstermektedir.

Toy Poodle Köpeklerin Tuvalet Eğitimi

Eğer bir Toy Poodle köpek satın almak ve hayatınızın büyük bir bölümünü onunla geçirmek istiyorsanız, köpeği satın aldığınız an bütün sorumluluklarının size ait olacağını bilmelisiniz. Oldukça neşeli ve keyifli hayvanlar olan Toy Poodle köpekler, kolay eğitilebilir canlılardır. Yüksek zeka seviyesi sayesinde aldığı eğitimler ona oldukça eğlenceli gelirken kısa bir süre içerisinde pek çok yeni bilgi edinebilir.

Toy Poodle köpekler de dahil olmak üzere tüm köpeklere verilmesi gereken en önemli eğitim tuvalet eğitimidir. Ancak özellikle büyük ırk köpekler tuvaletlerini ancak dışarıda yapabilir. Toy Poodle bakımı bu konuda da sahibine avantaj sağlar. Eğer köpeğinizi günde birkaç sefer dışarı çıkartacak vaktiniz yoksa, lazımlık eğitimi verebilirsiniz. Bu sayede ev içerisinde yerleştirdiğiniz lazımlık ile ihtiyaçlarını giderebilir.

Köpeklerin tuvaletlerini düzenli olarak yapmaları bağırsak başta olmak üzere tüm iç organları ve genel sağlığı için çok önemlidir. Dolayısıyla Toy Poodle köpeğiniz için tuvalet eğitimine henüz küçük olduğu süreçte başlamanız çok daha sağlıklı bir karar olacaktır.

Toy Poodle Köpeklerin Sağlık Durumu

Toy Poodle, uygun şekilde bakıldığı takdirde 18 yaşına kadar yaşayabilen köpeklerden biridir. Elbette, köpeklerin uzun bir ömür sürebilmeleri için sağlıklı bir hayat yaşamaları gerekir. Bunun yanı sıra dış etkenlere de dikkat etmek gerekir. Köpeklerin düzenli olarak veteriner kontrollerine götürülmeleri yaşayabilecekleri herhangi bir sağlık probleminin erken fark edilmesini ve tedavi edilmesini sağlar. Bu ve bu gibi etkenler, Toy Poodle köpeklerin uzun bir hayat yaşayabilmeleri için önemlidir.

Toy Poodle köpekler ufak canlılar olsalar da, düzenli egzersiz yapmadıklarında çok asabi olabilirler. Bu sebeple onlarla geçireceğiniz vakitlerde enerjilerini atmaları için egzersiz yaptıklarından emin olmalısınız. Küçük yaşlardan itibaren diğer canlılar ile olması gerektiği gibi sosyalleştirilen minyatür Poodle köpekler, yetişkinlik dönemlerinde de sosyalleşmekte sıkıntı çekmez.