Pomeranian Boo Neden Kaşınır? 5 Neden Turkey Puppies

Pomeranian Boo bakımı ve arkadaşlığı sayesinde uzun yıllar boyunca mutlu şekilde bakabileceğiniz bir türdür. Ancak bazı durumlarda sevimli köpeğinizde sorunlar görülebilir. Bu sorunlar arasında yaygın şekilde görülen kaşınma geliyor. Pomeranian Boo Neden Kaşınır? Eğer Pomeranian Boo sürekli şekilde kaşınıyorsa onu rahatlatmak için çeşitli yöntemleri deneyebilirsiniz.

Pomeranian Boo Neden Kaşınır?

Pomeranian Boo neden kaşınır sorusuna farklı yanıtlar vermek mümkün. Çünkü her köpekte olduğu gibi Pomeranian Boo’lar da çeşitli nedenlere bağlı olarak kaşınırlar. Eğer gün içinde kısa süreli görülecek kaşınmalar varsa bunları sorun etmemelisiniz. Fakat sıklıkla köpeğiniz kaşınıyorsa hem rahatlaması hem de sorunu çözmek için kaşınmanın neden kaynaklandığı üzerinde durmalısınız. Pomeranian Boo Neden Kaşınır? 5 Nedeni sizler için hazırladık:

  1. Pireler: Kaşınma nedenleri arasında ilk olarak pireler geliyor. Pireler tüm köpekler için çeşitli sorunlara yol açabilirler. Kaşınmaya bağlı olarak kızarıklığa yol açabilen pireler, bazı bölgelerin çiğnenmesine ve şiddetine bağlı olarak kanamasına da neden olabilirler. Pirelerin oluşumunu engellemek için en etkili yöntem sık bakım yapmaktır. Pomeranian Boo bakımı özen istediğinden özel pet kuaför hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Düzenli olarak yıkanan köpeğinizde pireler oluşmayacaktır. Eğer pireler mevcutsa bu durumda da pireleri önleyici ilaçları veteriner desteği ile kullanabilirsiniz.
  2. Gıdalara Yönelik Alerji: Pomeranian Boo kaşınma sorunu için bir diğer neden de alerjidir. Gıdalara yönelik alerji her zaman görünür olmayabilir. Veteriner kontrolü ile birlikte köpeğinizde hangi gıdalara karşı alerji olduğu saptanabilir. Cilt ve kulak enfeksiyonları da kaşınma ile görünüyorsa bu durum çok büyük olasılıkla alerjiye işaret etmektedir. Gıda alerjisi sadece aşırı kaşınma şeklinde değil aynı zamanda asabi olma ve tüylerin aşırı yalanması şeklinde de görülebilmektedir. Pomeranian Boo alerji açısından buğday, soya, tavuk, kuzu ve sığır eti gibi gıdalara hassastır.
  3. Cilt Yapısının Kuruması: Eğer köpeğiniz için profesyonel bakım hizmetleri almıyorsanız bu durum da cildinde sorunlara ve beraberinde kaşınma isteğine yol açabilir. Yeteri kadar bakım yapmanın yanında alerji, düşük kalitedeki mamalar, aşırı banyo gibi durumlar da cilt sorunlarına yol açabilir. Kuru cilt tedavisi için veteriner tarafından diyet ve krem tedavisi uygulanabilir. Ancak ciltte kısa sürede gerçekleşecek köklü değişiklikler de sorunlara yol açabileceği için cilt yapısına yönelik yapılanların veteriner tavsiyesi ve kontrolünde gerçekleşmesi önemlidir.
  4. Enfeksiyon ve Hastalıklar: Pomeranian Boo ilanları arasından seçim yaptıktan sonra köpeğinize iyi bakmaya özen göstermelisiniz. Pomeranian Boo’lar sağlık açısından dayanıklı köpeklerdir ama her canlı gibi çeşitli enfeksiyonlarla mücadele etmekte zorlanabilirler. Bu yüzden enfeksiyon oluştuğunda belirtilerinden birisi olarak kaşınmaya yol açabilir. Enfeksiyonun tedavisi ilaçlar ile mümkündür ve veteriner tarafından verilecek olan ilaçların aksatılmadan kullanılması önem taşır. Enfeksiyonun yanında kulak akarları da deriye yayılma göstererek yine cilt yapısının olumsuz etkilenmesine neden olabilirler. Çıplak gözle görünmeyen bu akarlar, özellikle kulak çevresinde köpeğiniz kaşınıyorsa tahmin edilebilirler. Akarların temizlenmesi için de veterinere başvurmalı ve sonrasında da pet kuaför hizmetlerinden yararlanmalısınız.
  5. Uyuz: Pomeranian Boo gibi evde bakılan ve süs köpeği olarak kabul edilen türlerde uyuz gibi hastalıkların görülmesi nadirdir. Ancak yine de bu tür de köpek olduğundan uyuz gibi hastalıklara yakalanabilirler. Uyuza neden olan durum parazitlerin hızlı bir şekilde köpeğin derisinde yayılmasıdır. Çıplak gözle de görülemeyen bu parazitler hızlı şekilde tüm kürkü kaplarlar. Uyuz tedavisi için topikal ilaçlar kullanılmaktadır. Uyuza neden olan durumlar ise genelde kirli yerler olarak kabul edilse de aslında uyuz en kolay şekilde başka köpeklerden yayılır. Bu yüzden kendi köpeğinizi başka köpekler ile yan yana getirirken bu duruma çok dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir