Turkey Puppies Pomeranian Tuvalet Eğitimi 6 AdımPomeranian tuvalet eğitimi uygulamalara göre kolaylık ya da zorluk gösterebilir. Ancak bu ırkın tuvalet eğitimi konusunda sunduğu çeşitli kolaylıklar barındırması sürecin daha rahat geçmesine yol açabilir. Yapıları itibariyle Pomeranian ırkları kolay eğitilebilir oldukları için tuvalet eğitiminde de diğer ırklara göre daha rahat edebilirsiniz.

Sevimli dostunuzun eğitimi için uygulamanız gereken 6 adımı ve bu süreçte neler yapmanız gerektiğini sizler için bu blog yazımızda hazırladık.

Pomeranian Tuvalet Eğitimi İçin Yapılacak 6 Adım

 

Pomeranian tuvalet eğitimine başlamak için şu 6 noktayı göz önünde tutmalısınız:

 1. Kokular köpekler için yön bulmaları açısından çok önemlidir. Köpek idrarının olduğu yerlere genelde idrarlarını yaparlar ve eğitim sırasında da oluşacak tuvalet kokuları mutlaka temizlenmelidir. Aksi takdirde köpeğiniz tuvaletini yaptığı yere tuvaletini yapmayı sürdürecektir.
 2. Yavruyken eğitim vermeye başlamaya özen göstermelisiniz. Bu bakımdan yavru Pomeranian köpeğiniz uyumadan önce, sonra ve yemek yedikten sonra tuvalet ihtiyacı duyacaktır. Bu yüzden de bu sürelerde kendisini dışarıya çıkarmalısınız.
 3. Kafes eğitimi ya da oyun parkı eğitimi tuvalet eğitimi için önemli noktalardır. Bu noktada profesyonel yardım alabilirsiniz.
 4. Köpeğiniz tuvaletini dışarıya yaptığında ona ödül mamalarından verebilirsiniz. Bu sayede tuvaletini dışarıya yapmaya koşullanacaktır.
 5. Dışarıya çıktıktan sonra 5 dakika içinde tuvaletini yapmıyorsa tuvaleti yok demektir. Bu durumda kendisini içeriye alın ve yarım saat sonra tekrar çıkarın.
 6. Köpeğiniz evinizin içinde tuvaletini yapıyorsa bu duruma kızdığınızı göstermek için HAYIR diye bağırın ve köpeğinizi tuvalet alanına götürerek orada tutun.

Tuvalet Eğitimi İçin Teşvik Edici İfadeler

Pomeranian özellikleri itibariyle son derece akıllı bir ırktır ve sahipleri ile derin bağlar kurabilirler. Bu kapsamda da Pomeranian Tuvalet Eğitimi’nde dostunuzun kendisini mutlu hissettirecek bu 5 davranışı sergileyebilirsiniz:

 1. Tuvaletini dışarıda yaptıktan sonra kendisini övün, sevin ve ödül maması verin.
 2. Evinize tuvaletten sonra gelince etrafı keşfetmesine izin verin.
 3. Tuvalet zamanı bir süre sonra belirli aralıklar ile olacaktır. Bu aralıkları yakından takip ederek o saatlerde köpeğinizi dışarıya çıkarmayı ihmal etmeyin.
 4. Tuvaletini ev içine yapması halinde köpeğinize aşırı şekilde kızmayın ya da cezalandırmayın. Ancak etrafı hemen temizleyin ve koku kalıntıları da ortamdan uzaklaştırın.
 5. Köpeğiniz ilk başlarda tuvaletinin geldiğini size haber veremeyebilir. Böyle durumlarda aceleci davranmak yerine köpeğinize zaman tanıyın ve sizinle anlaşmasına imkan verin.

Pomeranian Boo Ne Sıklıkla Dışarıya Çıkarılmalı?

Pomeranian Tuvalet Eğitimi tek taraflı değil, sahibini de ilgilendirdiğinden çift taraflıdır. Köpeğinizin tuvalet alışkanlıklarını anlamak istenmeyen kazaların engellenmesi açısından yararlı olacaktır. Bu kapsamda tuvaleti için hangi sıklıkla dışarıya çıkarmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bu kapsamda;

Dışarıya çıkma noktasında süre uzunluğunu da yaş tayini ile belirleyebilirsiniz. Örneğin 2 aylık bir yavru için 2 saatte bir dışarıya çıkma sağlanmalıdır. Yavruluk dönemi geçtiğinde yukarıda bahsedilen sürelere uyabilirsiniz.

Pomeraian Yavru ve Yetişkinlerde Tuvalet Eğitimi

Yavru Pomeranian ve yetişkinlerde tuvalet eğitimi biraz farklılık gösterir. Yaklaşık olarak 8 haftalık kadar küçük olan yavrular için tuvalet eğitimine başlanabilir. Ancak bu noktada unutulmaması gereken nokta tüm aşılarının bitmesinden 2 hafta sonra başka köpeklerin gelebileceği yerlere götürülmesidir. Yavruların bağışıklık sistemleri zayıf olduğundan henüz aşılar tam etkilerini göstermeden diğer köpeklerin olduğu ya da tuvaletlerini yaptıkları yerlere gitmek yavrular için zararlı olabilir.

Pomeranian’lar süs köpekleri oldukları için yetişkin köpek sahiplenirseniz muhtemelen tuvalet eğitimi almış olacaktır. Ancak yine de eğer tuvalet eğitimi yoksa tıpkı yavrularda olduğu gibi yetişkinler için de eğitim aşamalarını uygulayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir