Pomeranian Boo Tırnak Kanaması Turkey Puppies Blog

Pomeranian Boo ilanları arasından sahiplendiğiniz köpeğiniz sevimliliği ve enerjik yapısı ile mutlu zamanlar geçirmenize yardımcı olacaktır. Ancak özellikle köpek sahiplenmek beraberinde farklı sorumlulukları getirdiğinden köpeğinizi yakından tanımaya özen göstermelisiniz. Pomeranian Boo tırnak kanaması bu türde sık görülen bir durum olduğundan tırnak kanamasının sebeplerini öğrenmeniz yararlı olacaktır.

Pomeranian Boo Tırnak Kanama Hakkında

Pomeranian Boo tırnak kanaması için öncelikle köpeklerin tırnak yapıları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Köpeklerin tırnakları üst kısımları cansız, alt kısımları canlı yapıdadır. İki tabakadan oluşan tırnak yapısında alt kısma yönelik bir müdahale olduğunda canları yanabilir ve kanama da görülebilir. Çünkü alt kısımda damar ve sinirler bulunur.

Köpeklerin pençelerinin dayanıklılığı türe göre değişkenlik gösterir. Pomeranian Boo gibi hassas yapıda olan köpeklerin tırnakları ve genel olarak pençe yapıları çok dayanıklı değildir. Dış tırnak kısımları da keratinden oluşmaktadır ve insan tırnakları ile benzerlik gösterir.

Katmanın altında yer alan alt kısımda sinirler ve damarlar olduğundan hassas bir yapıdadır. Sinir ve damarların zedelenmesi veya örneğin tırnak kesiminde zarara uğraması kanamaya yol açabilir. Kanama beraberinde acı da getirir.

Pomeranian Boo tırnak kanaması için en yaygın nedenlerden birisi tırnaklarının yanlış kesilmesidir. Bu yüzden tırnak kesiminde eğer yetkinliğiniz yoksa mutlaka profesyonel Pomeranian Boo bakım hizmeti sunan pet kuaförlerden yararlanmalısınız. Şayet tırnaklarını doğru şekilde kesemezseniz alt kısımlara zarar vereceğiniz için köpeğiniz için ciddi bir acı oluşturabilirsiniz. Fakat tırnaklarını kesmeyi ihmal ederseniz bu sefer de tırnakları gereğinden fazla uzayacak ve bu da derisine batmasına yol açarak yine acı çekmesine yol açacaktır.

Tırnak Kanaması İçin Diğer Nedenler

Pomeranian Boo bakımı doğru şekilde yapılsa da tırnak kanamasına köpeğinizin kendisine de yol açabilir. Özellikle bu tür çok meraklı ve enerjik olduğu için etrafını araştırmayı, yeni şeyler keşfetmeyi çok sever. Yaptığı tüm aktiviteler için de pençelerini kullanacaktır. Bu aşamada kesici, sivri ve sert cisimler ile oynarken tırnaklarının alt kısmına zarar verebilir veya tırnaklarının kırılmasına yol açabilir. Bu türden olumsuz durumlar yaşanmaması için tırnaklarını belirli periyotlar ile kesmelisiniz. Aynı zamanda sivri ve kesici aletler, eşyalar ile oynamasına da müsaade etmemelisiniz.

Pomeranian Boo Tırnak Kanamasında Ne Yapılır?

Pomeranian Boo tırnak kanaması için büyük endişeler duymanıza gerek yoktur. Fakat yine de kanama halinde köpeğiniz acı çekeceği için veterinere götürerek tedavisini sağlamalısınız. Kanama eğer şiddetli şekildeyse muhtemelen tırnağın yerinden çıkma olasılığı da vardır. Bu durumda veteriner kanamayı durdurmak için özel ilaç ve kremler ile müdahale edip yarayı temizleyecektir.

Tırnakta şayet kırık veya çatlak durumu varsa bu durum daha ciddi sorunlara yol açabilir. Özellikle tırnak yerinden çıkmış veya çıkmak üzereyse köpeğiniz bu durumda çok acı çekecektir. Vakit kaybetmeden bir an önce veterinere gidip acil müdahale yaptırmalısınız.

Pomeranian Boo tırnak kanaması için veterinere gitmeden önce duruma göre de değerlendirme yapmalısınız. Eğer tırnağı kendiniz sorunsuz şekilde yerinden çıkardıysanız ve merhem sürerek bölgeyi rahatlattıysanız bez yardımıyla da tampon yaptıysanız kanama ortalama 5 dakika içinde kendiliğinden duracaktır. Fakat köpeğinizde pıhtılaşma sorunu varsa kanama durmayacağı için bu durumda yine veterinere gitmeniz ve duruma göre dikiş atılması işleminin yapılması gerekir.

Kanamalar enfeksiyon yaratabileceği için köpeğinizin kanaması evde kendiliğinden durmuşsa bile pansuman yaptırmak için mutlaka ilk fırsatta veteriner hekime gitmelisiniz. Bu sayede sonrasında oluşabilecek sorunlara karşı daha etkili bir önlem alarak köpeğinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir